سرعت گیر

سرعت گیر فرنام

گسترش ارتباطات در زمینه حمل نقل نیاز به تهیه تجهیزات ترافیکی را متذکر می شود. سرعت گیر ترافیکی و انواع آن یکی از مناسب ترین و کارآمد ترین تجهیزات ترافیکی برای افزایش ایمنی جاده می باشد، ولی در صورتی که هنگام خرید به استاندارد سرعت گیر ها توجه شود.

سرعت های غیر مجاز و بی احتیاطی در حین رانندگی به ویژه در سرعت های بالا، همیشه باعث ایجاد خطرهای بزرگی می شود.

در همین راستا کارشناسان و متخصصان به دنبال راه حل های مختلفی برای رفع این مشکل بوده اند که بهترین راه استفاده از انواع سرعت گیر است که در نگاه کلان به دو دسته: سرعت گیر لاستیکی و سرعت گیر پلاستیکی تقسیم می شوند.

امروزه در کانادا نمونه ای از جدیدترین انواع سرعت گیر ارائه شده که به صورت برچسب های بزرگی از تصویر چاله های ایجاد شده در سطح آسفالت است که با این ضربه رانندگان دچار خطای دید شده و سرعت خود را کاهش می دهند. این محصول خلاقانه و هوشمندانه نمونه ای از تمهیداتی است که کارشناسان ارائه داده اند.

سرعت گیر جاده

اهمیت سرعت گیر در خیابان

رشد سریع وسایل نقلیه و استفاده فراوان موجب شده تا لزوم ایجاد تمهیدات ایمنی برای جاده و خیابان اهمیت  پیدا نماید. تجهیزات و لوازم ترافیکی انواع مختلفی داشته که بر حسب نوع کاربرد به کار می روند. یکی از این تجهیزات را می توان سرعت گیر ترافیکی دانست.

طبق مستندات بکارگیری انواع سرعت گیر ها به 7 ژوئن 1906 بر می گردد. امروزه سرعت گیر های ترافیکی تنوع و گسترش فراوانی یافته اند و ساختار آنها بر اساس سازگاری با محیط زیست و ماندگاری بالا می باشد. توجه به استاندارد سرعت گیر ها در معابر شهری، بزرگراه ها، مناطق حساس تردد خودرو و… نقش موثری در کنترل سرعت، کاهش تصادفات و پیشگیری از خطرات موجود دارد.

 

 

مزایا و معایب سرعت گیرها

هر وسیله ای علاوه بر مزایای فراوانی که دارد دارای معایب و نقص هایی نیز می باشد. با شناخت هر چه بهتر انواع سرعت گیر می توان خریدی آگاهانه داشت و با توجه نوع مصرف سرعت گیر از آن استفاده نمود. مهم ترین مزایا و معایب استفاده از سرعت گیر ها طبق نظر کارشناسان سازه های ترافیکی، رانندگان خودرو و … در سرتاسر جهان به صورت زیر می باشد:

 

مزایا‌ی سرعت گیر

نقش موثری در کاهش سرعت و ایجاد امنیت در منطقه نصب دارد.

با نصب سرعت گیر و سرعت کاه امنیت جانی و مالی عابرین پیاده میسر می گردد.

به آسانی نصب می شوند و نوع موقت آن قابلیت جابجایی دارند.

از قیمت بسیار مناسبی برخوردار می باشند.

در روان سازی ترافیک و کاهش تصادفات نقش دارند.

ضد ضربه بوده دوام و مقاومت بالایی دارند.

نوع پلاستیکی و لاستیکی آن در صورت برخورد خودرو به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند و به سیستم تعلیق ماشین آسیب نمی رساند.

خاصیت بازتاب نور داشته و راننده می تواند در هنگام تاریکی آن را تشخیص دهد.

سازگار با محیط زیست هستند.

معایب سرعت گیر

استفاده از سرعت گیر غیر استاندارد می تواند به خودرو آسیب برساند.

با کاهش سرعت خودرو های اورژانس، آتش نشانی و… یک عامل منفی محسوب می شوند.

برای دوچرخه و موتور سیکلت دردسر ساز است.

ممکن است رانندگان خودرو مسیر دیگری را که دارای سرعت گیر نمی باشد برای تردد انتخاب کرده و به همین سبب تعادل ترافیک خودرو ها نامناسب گردد.

می تواند به افزایش آلودگی صوتی و محیطی بیانجامد.

نسل جدید سرعت گیر ها که از جنس پلیمر، پلاستیک مقاوم و لاستیک می باشند، می تواند بسیاری از معایب سرعت گیر های غیر استاندارد را از بین برده و استفاده از انواع سرعت گیر ها را بهینه سازی نماید.

کاربرد انواع سرعت گیر

سرعتگیر ها نقش موثر و بسزایی در کاهش سرعت های بالا داشته و می توانند با نصب در مناطق حساس همچون مدارس، بیمارستان ها و… بسیاری از تصادفات خطرناک را به حداقل برسانند. توجه به استاندارد سرعت گیر در معابر شهری و برون شهری، مناطق ایست و بازرسی، مسیرهای که شیب بالایی دارند، بیمارستان و درمانگاه، مراکز آموزشی، مراکز خرید، مناطق مسکونی و… به میزان بالایی از سرعت خودرو ها کاسته و امنیت عابرین و سرنشینان خودرو را رقم می زنند.

هر کدام از انواع سرعت گیر و سرعت کاه دارای مشخصات فنی متفاوتی هستند، که بر اساس آن مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال از سرعت گیر آسفالتی و لاستیکی در مناطق گرمسیر بیشتر استفاده می گردد، یا استفاده از سرعتگیر هایی که ارتفاع بالایی دارند، در محل تردد دوچرخه و موتور سیکلت استفاده نمی شود.

 

انواع سرعت گیر

بر حسب مشخصات ساختاری همچون ابعاد سرعتگیر، جنس تشکیل دهنده و ارتفاع، سرعتگیر ها انواع مختلفی داشته و بر حسب نوع مورد استفاده و کاربرد قرار می گیرند. از جمله متداول ترین انواع سرعت گیر ها را می توان موارد زیر عنوان نمود:

 

 

 

سرعتگیر لاستیکی

این گونه از سرعتگیر ها از دوام و عمر بیشتری نسبت به نوع پلاستیکی آن برخوردار بوده و به همان نسبت نیز قیمت بالاتری نیز دارند. سرعت گیر لاستیکی به راحتی نصب و جدا شده و به همین علت یک سرعتگیر عالی برای مناطق سردسیری است، که نیاز شدید به برف روبی از سطح جاده احساس می شود.

دوام و سازگاری تجهیزات ترافیکی لاستیکی به میزان بالایی توان مقاومت در برابر عبور خودرو های سنگین داشته و به همین لحاظ می توانند به صورت گسترده در جاده های برون شهری، بزرگراه ها و پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند. سرعتگیر لاستیکی در برابر تابش آفتاب مناطق گرمسیری مقاوم است و به راحتی ذوب نمی شوند.

 

ارتفاع استاندارد سرعتگیر لاستیکی 7-10 سانتی متر و عرض ان 30 سانتی متر می باشد. حداکثر وزن استاندارد آن نیز 8کیلوگرم بوده و می تواند فشاری بیش از 50 تن را تحمل کند، رنگ سازنده این سرعتگیر ها عموما مشکی و شبرنگ می باشد. جنس سازنده این نوع از سرعتگیر ها از لاستیک درجه یک مقاوم به ضربه می باشد. در ابعاد و اندازه های گوناگون ساخته شده و به دلیل تحمل فشار فیزیکی بالا در پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

سرعت گیر لاستیکی فرنام

سرعتگیر پلاستیکی

اینتجهیزات ترافیکی ماندگاری بالایی در شرایط محیطی داشته و به علت نوع ساختار آن، می تواند در هر شرایط جوی سازگار باشد و مستهلک نگردد. جنس سرعتگیر پلاستیکی از نوع پلیمر های مقاوم بوده و در اثر عبور ماشین آلات و خودرو ها به خوبی از سرعت بالای آنها کاسته، ضربه منفی را دفع می کند و به خودرو نیز آسیب نمی رساند.

خاصیت شبرنگ و رنگ هشدار دهنده سرعتگیر پلاستیکی یک راهنمای عالی برای رانندگان خودرو به هنگام شب می باشد. این گونه از سرعتگیر ها از قیمت پایین تری نسبت به نوع لاستیکی برخوردار هستند و عمده مصرف آنها در محیط هایی با آب و هوای متعادل و معابر درون شهری می باشد.

 

ارتفاع سرعتگیر پلاستیکی 7-10 سانتی متر، عرض 30 سانتی متر بوده و عموما در رنگ های زرد یا سفید و با خاصیت شبرنگ ساخته و تولید می شوند. این نوع از سرعتگیر ها از پلیمر های استاندارد ساخته می شوند و بسیار سازگار با محیط زیست و تنش های فیزیکی می باشند. سرعتگیر پلاستیکی در معابر درون شهری و برون شهری استفاده می شود.

 

سرعت گیر پلاستیکی فرنام

سرعتگیر آسفالتی و بتنی

جنس تشکیل دهنده این گونه از تجهیزات ترافیکی از بتن، آسفالت و سنگ بوده و به همین علت نصب آن به صورت دائمی انجام پذیر است، نیازی به تعمیرات پس از نصب ندارند و می توانند در برابر عبور ماشین آلات بسیار سنگین مقاومت و دوام بالایی داشته باشند.

 

سرعت کاه

سرعت کاه که به نوعی دسته ای سرعتگیر های ملایم به حساب می آید به صورت گسترده در پارکینگ های خودرو مورد استفاده قرار می گیرند.

 

معرفی سرعت کاه استاندارد

این نوع از تجهیزات ترافیکی که به سرعت گیرهای ملایم نیز شناخته می شوند، ارتفاع کمتری نسبت به سایر سرعتگیرها داشته و به صورت عمده در محوطه پارکینگ، مناطق مسکونی، مدارس، مسیر اتوبوس و آمبولانس و آتش نشانی، مورد استفاده قرار می گیرند. جنس سازنده سرعت کاه می تواند از لاستیک، پلاستیک، فلز، سیمان و بتن باشد.

 

 

سرعت کاه استاندارد

سرعت کاه استاندارد دارای ارتفاع 7-10 سانتی متر بوده و عرض آن نیز در برگیرنده کل عرض خیابان می باشد.

استاندارد سرعتگیر آسفالتی ، بتنی و فلزی و… بر حسب میزان کیفیت مواد و مصالح تشکیل شده متفاوت بوده و عموما به صورت سازه ها ثابت مورد استفاده قرار می گیردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *