رنگ روغن آلکیدی

رنگ روغنی آلکیدی

دیگر محصولات تولیدی شرکت فرنام رنگ روغن آلکیدی فرنام طبق بروز ترین فرمولاسیون صنعت رنگ و سازگار با  شرایط آب و هوای ایران تهیه و تولید شده است. این پوشرنگ دارای زمان چسبندگی ،خشک شدن و قدرت پوششانندگی مناسبی بوده و پایداری مداوم را دربرابر سایش و عوامل جوی از خود نشان میدهد لذا جهت محیط داخلی و خارجی و کلیه سطوح آهنی، چوبی، گچی ،سیمانی ،آجری و آردواز پیشنهاد و استفاده می شود.

 

 

رنگ روغن

در رنگ روغن آلکیدی رنگ دانه را در یک روغن خشک شونده که استر گلیسیرین با اسیدهای چرب نظیر اسیدهای اولیک و یا لینولنیک می باشد حل می کنند این نوع روغن ها در  مجاورت هوا اکسید شده و لایه های سخت و مقاوم و محافظ تشکیل می دهند که از نفوذ آب در رنگ دانه جلوگیری به عمل می آید.

در تولید رنگ های آلکیدی، از رزین های آلکیدی استفاده می شود. آلکید ها،  پلی استر هایی هستند، که توسط اسید های چرب، یا مواد دیگر اصلاح شده اند.

آلکید ها، از موادی مثل پلی ال ها، و دی کربوکسیلیک اسید ها و بعلاوه کربوکسیلیک اسید انیدرید ها ساخته و تولید می شوند. کلمه آلکید) alcid( اصلاح شده و ترکیب دو کلمه ی الکل )alchol(و اسید)acid(است که به شکل کلمه آلکید در آمده است.

معمولا رنگ ها، و یا  پوشش های آلی، از مخلوط شدن و ترکیب شدن موادی به نام رزین، حلال، انواع مختلف رنگ دانه ها و و بعضی مواد به عنوان افزودنی ساخته می شوند. یکی از مواردی که در صنعت رنگ بسیار اهمیت دارد و تولید کنندگان در حوضه تولید رنگ، باید به آن توجه کنند، ایجاد تعادل  و حفظ کیفیت تولیدی بین رنگدانه و رزین می باشد.

 رنگ روغنی به دو قسمت رنگ روغنی براق و رنگ روغنی مات تقسیم بندی میشوند.

 

 

  • رنگ روغنی براق:

رنگ روغن آلکیدی به طور کلی براق بوده دارای مقاومت و پوشش زیاد بوده بیشتر در بیرون ساختمان  به خصوص بر روی آهن آلات مثل در پنجره و نرده مورد استفاده قرار می گیرند. بعلاوه این نوع رنگ نور را منعکس می نماید و روشنایی بیشتری در داخل اتاق تولید میکند .

معایب استفاده از رنگ روغنی براق  این است که نا همواری های سطوح گچ کاری را نشان میدهد.

 

  • رنگ روغنی مات:

ویژگی این رنگ این است که به علت مات بودن نور را منعکس نمی کند به همین خاطر ایراد گچ کاری را تا حدودی نشان نمی دهد معایب استفاده از رنگ روغنی مات این است که همانند رنگ براق صد درصد قابل شستشو نمی باشد  و به راحتی نمی توان لکه های روی دیوار را پاک کرد به همین دلیل قسمت های که دستمال کشیده میشود دقیقا مشخص است.

 

رنگ روغن آلکیدی فرنام

یکی از اجزای رنگ روغنی خشک کننده هست که در حقیقت نقش کاتالیزور در تسریع اکسیداسیون و خشک شدن رنگها را دارد ،این ماده مخلوطی از اکسیدهای سرب کلسیم و کبالت بصورت استر مصرف می شود . رنگهای روغنی به وسیله تینر روغنی رقیق می شوند و رنگ ها در مجاورت هوا خشک میشود که به اصطلاح هوا خشک میگویند.

این رنگها در دو نوع مات و براق به بازار عرضه می شوند و قابل استفاده با قلم مو، پیستوله و غلتک می باشند رنگ های روغنی معمولا 24 ساعت زمان دارند تا به طور نهایی خشک شوند و برای خشک شدن سطح در حدود 4 تا 6 ساعت زمان مورد نیاز است البته دمای هوا  نیز تاثیر زیادی بر عملکرد خشک شدن دارد.

مشخصات شیمیای رنگ روغنی آلکیدی شرکت فرنام

مشخصات فنی در دمای 25 درجه میباشد.

  • پوشش تئوری: 12-10 متر مربع در لیتر
  • زمان خشک شدن سطحی: حداکثر 4 ساعت
  • زمان اعمال لایه بندی: حداکثر 16 ساعت
  • براقیت: براق
  • نقطه اشتعال: 38 درجه سانتی گراد

 

روش استفاده از رنگ روغنی:

پوش رنگ روغنی براق آلکیدی فرنام را با مقدار مناسب تینر رقیق نموده  و بر روی سطح مورد نظر اعمال نمایید میزان ترکیب  حلال به پوشرنگ بر حسب در صد  وزنی %30-%25 با غلطک %25- %20 و با پیسوله %35- %30 می باشد.
استفاده پوشرنگ در دمای محیط بالای 10 درجه سانتیگراد دمای سطح 3 درجه بالاتر از نقطه شبنم و رطوبت کمتر از 80درصد توصیه می شود .شرایط نگهداری محتویات ظرف را در محیط خشک ، خنک و دور از نور مستقیم خورشید و با تهویه مناسب نگهداری نمایید.
بعد از مصرف درب ظرف را محکم ببندید بهترین زمان مصرف در صورت رعایت شرایط انبارداری مناسب تا 50 ماه پس از تاریخ تولید می باشد ، در هنگام اعمال پوشرنگ در محیط بسته از تهویه و ماسک مناسب استفاده نموده  و در صورت امکان در ها و پنجره ها را باز بگذارید  دستها را پس از استفاده بشویید در صورت بلیعده شدن یا تماس با چشم)پس از شستشو با مقدار زیاد آب(به مراکز درمانگاهی مراجعه کنید.
شرکت رنگ فرنام دارای  iso 9001  14001-1800 و همچنین دارای تاییدیه پلیمر پتروشیمی ایران بوده. محصولات تولیدی این شرکت داری کیفیت مناسب و قابل رقابت با شرکت های تولید رنگ کشور میباشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *