مواد تشکیل دهنده رنگ

فرمول ساخت رنگ صنعتی

  ساخت رنگ صنعتی و ساختمانی

جهت آشنایی با مواد تشکیل دهنده رنگ و خواص شیمیایی رنگ لازم است كه با اجزاي ترکیب رنگ و ساختار رنگ صنعتی و رنگ ساختمان اطلاعاتی داشته باشیم. رنگ صنعتی چیست و اینکه چه تفاوتی  و یژگی های با رنگ ساختمانی دارد؟!

پوشش یکی از مهمترين کاربردی است كه از یک رنگ  انتظار میرود . وقتي كه رنگ بر روی سطوح اعمال مي گردد لايه اي از رنگ كه به فيلم رنگ معروف است بر روي سطح قرار مي گيرد و پوشش ايجاد مي شود كه علاوه بر زيبايي مي تواند سطح را از عوامل خورنده ومخرب حفظ نمايد .

خوردگي كه امروزه حجم بالايي از زيانهاي صنعتي ما به واسطه آن حاصل مي شود . با اعمال ساده يك لايه از فيلم رنگ بر طرف مي گردد . محافظت از خوردگي از مهمترين خواص يك پوشش یا رنگ مناسب محسوب مي شود .

از ديگر خواص مهم رنگ مي توان زيبايي ، براقيت ، مقاومت آبي ، سختي ، چسبندگي ،مقاومت در برابر اسيدها و بازها ، مقاومت در برابر مواد شيميايي ، مقاومت حرارتي و روكش را نام برد كه با توجه به نوع كاربرد  و استفاده مي توان اين خواص را در رنگ ايجاد نمود .

 

 

فرمول ترکیب رنگ

پس از بررسي خواص رنگ لازم است كه با اجزاي ترکیب رنگ و ساختار رنگ صنعتی و رنگ ساختمان آشنا شويم :

 

رزين (Resin )  :

پايه اصلي پوششهاي آلي (ترکیب رنگ و ساختار رنگ صنعتی و رنگ ساختمان ) را رزين تشكيل مي دهد . رزين ماده آلي است كه اندازه مولكولي نسبتا بزرگي دارد و به واسطه اين خاصيت مي تواند سطح را پوشش داده و آن را از محيط اطراف خود جدا نمايد . رزين را باید به صورت مايع بروي سطح اعمال نمايند . پس از اعمال رزين مايع (رزين + حلال ) بر روي سطح اندازه مولكولي آن در اثر عوامل فيزيكي (مانند پخت وپاشش …… ) و عوامل شيميايي (مانند تشكيل پيوندهاي عرضي و …..) افزايش يافته و پوششي يكپارچه بر روي سطح ايجاد مي شود .

از ديگر ویژگی های  رزين محافظت سطح ازخوردگي مي باشد . رزينها با ايجاد يك فيلم رنگ يكپارچه مانع از نفوذ عوامل خورنده از قبيل : آب ، هوا ، اكسيژن ، مواد شيميايي و ….. به سطح شده و خوردگي را به طور محسوس كاهش مي دهند .

خاصيت چسبندگي رنگ (رنگ صنعتی و رنگ ساختمان ) را رزين تامين مي كند . رزين با ايجاد انواع پيوندهاي مكانيكي و قطبي و حتي شيميايي قادر است چسبندگي مناسبی را ايجاد نمايد .

 

حلال ها (Solvent )  :

حلال ها جزئی از مواد تشکیل دهنده رنگ ها هستند که حالت فرّاری دارند و براي حل كردن رنگ پايه (رزين يا بايندر )‌  به عنوان یکی از اجزای اصلی ترکیب رنگ و ساختار رنگ صنعتی و رنگ ساختمان به رنگ اضافه مي شوند .حلال نه تنها رزين را در خود حل مي كند بلكه باعث ايجاد ويسكوزيته دلخواه بر اساس نياز ما مي شود . پس از آنكه رنگ بر روي سطح اعمال شد .حلال آن تبخير شده و باعث خشك شدن رزين و چسبندگی آن بر روي سطح مي شود .

 

رنگدانه ها (Pigment )  :

 

رنگدانه ها مواد آلي و يا معدني هستند كه در طيف گسترده ای از طول موجهاي نور مرئي قابل رويت مي باشند . لذا رنگدانه ها با وجود ساختار فرمولی بلوري مانند خود ايجاد فامهاي مختلفي در ساختار رنگ صنعتی و رنگ ساختمانی مي كنند .

علاوه بر تامين زيبايي و براقيت رنگ ، رنگدانه ها پوشش را در برابر امواج ماوراء بنفش خورشيد محافظت مي نمايند .

 

افزودني (Additives )  :

علاوه بر موادي كه گفته شد ممكن است براي ساخت ، تثبيت ، سهولت استفاده ، مرغوبيت و نمود بهتر رنگ موادي ديگر به فرمولاسيون رنگ صنعتی و رنگ ساختمانی اضافه نمايند . از مهمترين اين مواد مي توان خشك كننده ها ، مواد مرطوب كننده ، مواد همسطح كننده و مواد ضد خوردگي را اشاره کرد.

  • رنگ = افزودني ها + رنگدانه + حلال + رزين
  • Resin + Solvent + Pigment + Additives = PAINT

براي اعمال رنگ صنعتی و رنگ ساختمانی فرمول بندي شده كه در قوطي و يا بشكه هاي مخصوص ذخيره مي گردد . بايست مجموعه عملياتهايي را به روي آن انجام داد. تا رنگ آماده بهره برداري شود .شرکت الوان رنگ فرنام افتخار دارد تا با کارشناسان و مشاوران فروش خود پاسخگوی تمامی سوالات شما در زمینه رنگ  و اجرا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *