اجرای خط کشی

اجرای خط کشی

 

 

در اجرای خط کشی رنگ های ترافیکی  که به انها علائم افقی نیز می نامند برای مشخص کردن حریم، نشان دادن قوانین راهنمایی و رانندگی ,نظم ترتیب دادن به وسایل نقلیه و عابران و مارک کردن خیابان و جادها استفاده میشوند.رنگهای ترافیکی دارای انواع مختلفی از جمله رنگ های ترافیکی سرد و گرم و رنگ ترافیکی دو جزئی میباشند.

رنگ ترافیکی سرد و گرم برای خط کشی خیابان وجاده های شهری استفاده میشود و از رنگ ترافیکی دو جزئی برای خط کشی عابر پیاده ،سرعت گیر و مشخص نمودن حریم ایستگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

شرکت فرنام با  سالها تجربه و دانش در زمینه رنگ های ترافیکی سرد و گرم و دو جزئی،طراحی وآکس گیری…. و تیم مجرب و ماشین الات خط کشی اسپری ایرلس برای رنگ سرد اکرولیک انواع خطوط عابر پیاده طراحی انواع خطوط در جاده ها و محورها و راه اندازی انواع دستگاه های خط کشی در کشور میباشد.

 

 

 

اجرای خط کشی

 

خط کشی و انواع آن

 • خطوط محوری

از مهمترین عوامل  ایمنی جاده ها اجرای خط كشی محوری است.یکی از این نوع خط کشی خطوط برجسته (Rumble Stripe)نام دارند،که در ایران به اسکرید معروف هستند. اسکرید ها در دسته علائم برجسته سطوح کف خیابان قرار میگیرند صدا و لرزش ایجاد شده این خطوط باعث جلوگیری از بسیاری از حوادث جاده ای ناشی از حواث پرتی و انحراف به چپ و راست میشوند این خطوط در جاده ها و محور های مستقیم و طولانی بهترین راندمان ممکن را دارند.

این خطوط بیشتر به صورت برجسته و فرو رفته در دو طرف جاده ها و محور ها و در بعضی از کشورها در بین لاین مورد استفاده قرار میگیرند. انها همچنین در جاده ها برای اطلاع دادن به رانندگان اتومبیل و موتور سیکلت سواران (نزدیک عوارضی یا خروجی اتوبان )مورد استفاده میباشند.  از این نوع اسکریدهای برجسته در کشورمان نیز استفاده میشوند.

این خطوط های صاف نوارهای مستطیلی یا گردی هستند که به آسفالت یا بتن نو یا کهنه چسبانده میشوند و معمولاً مابین 50 تا 305 میلیمتر پهنا دارند.  ارتفاع اسکریدهای برجسته به 6 تا 13 میلیمتر میرسد، استفاده از آنها در مناطقی که نیاز به برف روبی  زیاد دارند توصیه نمی شود.این خطوط هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ کارایی کارآمد میباشند.

 •  رنگ ترافیكی گرم و سرد

از موارد استفاده رنگ گرم و سرد در اجرای خط کشی محور ها و جاده ها ، علائم‌ افقی می‌باشند که با پهنای 20 . 12 . 15  سانت قابل اجرا هستند.  درخط کشی رنگ گرم  متناسب با روش اجرایی با ضخامت و ماندگاری‌های متفاوت اجرا میشود. تضمین‌دوره ماندگاری در ‌روش اسپری ضخامت 1500 میکرون با ‌ماندگاری 18ماه‌ 50 ‌درصد میباشد . همچنین روش‌اسکرید ضخامت 3000 میکرون و ماندگاری ‌36 ماه 50 درصد‌ با روش اکستروژن با‌ضخانت 6000میکرون‌ و‌36 ‌ماه‌ 50 ‌درصد خواهند بود.

در خط کشی رنگ سرد نیز ضخامت استاندارد اجرای خط كشی محوری با رنگ سرد 700 میکرون فیلم تر و 350 میکرون فیلم خشک بوده که به این ترتیب موجب ماندگاری خط کشی به مدت 6 ماه 50 درصد خواهد بود.

 

 

 

 

 • انواع رنگ های مورد استفاده در خط کشی معابر

رنگ های که در خطوط خیابان مورد استفاده قرار میگرند عبارتند از: زرد، سفید، قرمز، آبی، سیاه. به طور معمول این رنگ ها در خطوط خیابان به صورت زیر استفاده می شوند:

 • خطوط زرد: جریان ترافیک در سمت مقابل را از یکدیگر جدا می کنند.
 • خطوط سفید: مسیرهای حمل و نقلی با جهات یکسان را از هم جدا کرده و در تمامی خط کشی های عرضی نیز بکار میروند.
 • خطوط قرمز: نشان دهنده مسیرهایی هستند که بیننده  اجازه ورود و استفاده از آن مسیر را
  ندارد.
 • خطوط آبی: محل پارک خودروی معلولان است.
 • خطوط سیاه: در تقابل با سایر خط کشی ها بر روی آسفالت های روشن استفاده می شوند. به منظورتأکید و همچنین فضای میان خطوط زرد و سفید با رنگ مشکی پر می شوند تا قابلیت تشخیص رانندگان را افزایش دهند.

 

 • ویژگی های که باعث چسبندگی سطح جاده میشوند

سطح جادهاي كه مواد خط كشي بر روي آن اجرا مي شود ، يكي از ارکان اساسی بوده كه بر روي عملكرد خط كشي تاثیر بسزایی دارد.معمولا خط كشي ها بر روي سه نوع از سطوح زير اجرامي شوند:
سطوح با مخلوط آسفالت گرم ، سطوح بتني ، سطوح آسفالت هاي حفاظتي
از نظرمهندسي مواد خط كشي باید عملكردهاي متفاوتي در انواع سطوح داشته باشد. سه ويژگي عمده سطح كه بر عملكرد خط كشي مؤثر هستند،عبارتند از:

 1. برجستگي و زبري سطح  ·
 2. حساسيت حرارتي  ·
 3. فرورفتگی و خلل سطح .
 4. عبور و مرور ترافیک
 • برجستگی سطوح

زبري و ناصافی سطح ميتواند نقش مهمی در زمان اجرا ی خطكشي ايفا كند، دشواري کار درحین انجام عمليات ترميم ، بازتابش كم و كاهش طول عمر مورد نظر در مقايسه با سطوح صاف، از مشخصات اين سطوح مي باشد.
جهت بهبود کیفیت خط كشي سطوح زبر ، خطوط بايد با ضخامت بيشتري اجرا شوند و يا اينكه قبل از خط كشي زمان كافي براي عبور ترافيك در نظر گرفته شود تا سطح راه صاف شود بخصوص براي مواد ترموپلاستيك.

 • ميزان حساسيت حرارتي

حساسيت حرارتي سطح  يكي از پارامترهاي تعيين كننده  چسبندگي سطح با خيلي از موادرنگ بكار رفته، درخط كشي ها مي باشد.عملكرد آسفالت در دماي بيشتر از 160 درجه فارنهايت، مانند يك مايع لزج و چسبناك ميشود، كه اجازه چسبندگي حرارتي با انواع زيادي از رنگ هاي گرم خط كشي را مي دهد.

به عنوان مثال، چسبندگي موادترموپلاستيك به سطح آسفالت توسط ذوب شدن با آسفالت است. چسبندگي حرارتي بين سطح و موادخط كشي موجب ايجاد چسبندگي سخت و محكم ميگردد.

سطوح بتي به اين شكل عمل نمي كنند، این سطوح بين مواد گرم خط كشي و سطح بتني چسبندگي حرارتي ايجاد نمیکند. در اين مواقع از مكانيزم هاي ديگر چسبندگي استفاده ميشود، كه اغلب از جهت كيفيت چسبندگي نامرغوبتر از چسبندگي حرارتي ميباشند.به همين دلیل تعدادي از موادگرم خط كشي،مانند ترموپلاستيكها براي استفاده بر روي سطوح بتني توصيه ميشوند.

قير موجود در زیر آسفالت در  دماي بالا به روي سطح تراوش مي كند. قيرزدگي آسفالت هنگامي كه رخ ميدهد، اغلب مواد قيري آسفالت به درون خط كشي كشيده ميشوند و موجب رنگ رفتگي دائم خط كشي ميشود. بعلاوه مواد ترموپلاستيك در چنان دماي بالايي بكار برده مي شوند كه گاهي اوقات قير سطح آسفالت زيرخط كشي را جوشانده و وارد سطح خط كشي ميشود.

 • خلل و ناهمواری سطح سطوح

خلل و فرج سطح ،از ويژگي هاي چسبندگي خط كشي راه با سطح روسازي ميباشد. چسبندگي مكانيكي زماني تشکیل ميشود كه مواد خط كشي به داخل خلل و فرج سطح نفوذ كرده و بعد از خشك شدن چسبندگي محكمي ايجاد ميشود. ترموپلاستيكها و ديگرموادگرم خط كشي بر اساس چسبندگي مكانيكي بهتر مي چسبند.

 • ترافیک عبوری

ميزان ترافيك عبوری نيز بر عملكرد خطكشي بسيار مؤثر است. عمرتمامي مواد خط كشي زمانيكه در معرض ترافيك قرار ميگيرند، كاهش مييابد. با اين حال بعضی از مواد به وضوح مقاومت بيشتري در ترافيك نسبت به مواد ديگر نشان ميدهند. رنگ استاندارد پايه آبي عملكرد مناسبي در جاده هاي با ميزان ترافيك كمتر نشان مي دهد، بنابراين خط كشي اين مسيرها با رنگ پايه آبي از جهت هزينه بهینه ميباشد.

خطكشي هاي مقاوم مانند: ترموپلاستيك ها، نوارهاي خط كشي پيش ساخته و اپوكسها براي استفاده درجاده هايي كه داراي ميزان ترافيك متوسط تا زياد هستند، توصيه مي شوند. زيرا رنگ ها در شرايطي كهتراكم ترافيكي وجود دارد، زودتر تخريب شده و از بين مي روند و خط كشي مجدد به صورت مداوم نامناسب میباشد.

در مسیر های با ترافيك زياد و يا در مكان هايي كه عبور تعداد زياد چرخ اتومبيل از روي خط كشي رخمي دهد، مانند تقاطع و خط كشي هاي عرضي، مواد خط كشي که داراي مقاومت بيشتري هستند، مناسبتر هستند.

 

اجرای خط کشی معابر

 

 

شرکت رنگ فرنام با تهیه مصالح و اجرای رنگ آمیزی کلیه سطوح همچون سطح پل های عابر پیاده، حریم ایستگاه های اتوبوس، تاکسی، پیاده رو و دوچرخه با مصالح مناسب و مواد درجه یک  به منظور ایمن سازی و زیباسازی پروژه ها و زیر ساخت های شما عزیزان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *