رنگ جدولی

رنگ جدولی

رنگ کردن و رنگ آمیزی جدول ها و استفاده از رنگ های جدولی یکی از مسائل بسیار مهم در زیباسازی شهر می باشد و باعث جلوگیری از پوسیدگی، مشخص کردن حد و حدود جاده و افزایش عمر جداول می باشد؛ رنگ های جدولی از دسته رنگ های هوا خشک روغنی آلکیدی و اکرلیک میباشند که با بیستوله یا قلم مو قابل اجرا میباشند.

جداولی که در خیابان ها و معابر شهری قرار دارند.اهمیت زیادی در جدا کردن مسیر عبور و مرور خودرو ها از عابرین پیاده دارند. همچنین در بعضی موارد از جداول برای جدا کردن مسیر خودرو ها.در دو لاین مخالف استفاده می شود. همچنین رنگ آمیزی جداول به رانندگان کمک می کند.تا حریم خیابان را در شب راحت تر مشاهده کنند. با

رنگ کردن و رنگ آمیزی جدول ها و استفاده از رنگ های جدولی یکی از مسائل بسیار مهم در زیباسازی شهر می باشد و باعث جلوگیری از پوسیدگی، مشخص کردن حد و حدود جاده و افزایش عمر جداول می باشد؛ رنگ های جدولی از دسته رنگ های هوا خشک روغنی آلکیدی و اکرلیک میباشند که با بیستوله یا قلم مو قابل اجرا میباشند.

جداولی که در خیابان ها و معابر شهری قرار دارند.اهمیت زیادی در جدا کردن مسیر عبور و مرور خودرو ها از عابرین پیاده دارند. همچنین در بعضی موارد از جداول برای جدا کردن مسیر خودرو ها.در دو لاین مخالف استفاده می شود. همچنین رنگ آمیزی جداول به رانندگان کمک می کند.تا حریم خیابان را در شب راحت تر مشاهده کنند. با رنگ فرنام همراه باشید.

 

 

رنگ جدولی اجرا شده توسط شرکت فرنام
رنگ جدولی اجرا شده توسط شرکت فرنام

 

 

انواع رنگ جدولی

در این بخش با انواع رنگ های مورد استفاده در رنگ های جدولی آشنا می شویم و 3 نوع اصلی رنگ جدولی را معرفی می کنیم.

 

 

این نوع رنگ جزء رنگ های با کیفیت و مرغوب است که میتوان در بازار یافت . قدرت چسبندگی بالای این نوع رنگ یکی از نکات مثبت مهم این رنگ به شمار می آید که هم فرآیند رنگ آمیزی را راحت میکند و هم رنگ مدت بیشتری روی جدول می چسبد و دوام بیشتری دارد. از ویژگی های دیگر این نوع رنگ میتوان به خشک شدن سریع آن اشاره کرد.

 

در این نوع رنگ آمیزی جداول شهری یکی از ویژگی های بسیار مهم فرایند چسبندگی و خشک شدن رنگ می باشد. زیرا جداول در خیابان ها قرار می گیرند و ممکن است در صورت دیر خشک شدن رنگ آسیب ببیند یا آلوده شود و از زیبایی آن بکاهد. برای آماده کردن این نوع رنگ باید مقداری تینر برای رقیق سازی به آن اضافه کرد(رنگ های پایه نیازی به اضافه کردن تینر ندارند).

  • رنگ جدولی اکریلیک

این نوع رنگ بر پایه حلال آب و نفت در بازار عرضه می گردد. رنگ های اکریلیک به دلیل غلظت مناسب آن برای رنگ کاری جداول رنگ مناسبی است و می تواند به سهولت در رنگ کاری کمک بسیاری کند.خشک شدن سریع این نوع رنگ از دیگر ویژگی های آن است که نسبت به رنگ اکسیرپرگاس زودتر خشک می گردد که در مورد قبلی مزایای زود خشک شدن رنگ را بررسی کردیم.

 

  • رنگ های الکیدی

این نوع رنگ از ترکیب پلی استر اصلاح شده و اسید چرب به دست می آید.ترکیب اسید چرب داخل این رنگ باعث بالا رفتن انعطاف پذیری رنگ شده و این پروسه را تسریع میدهد. این نوع رنگ جدول به دلیل داشتن براقیت خوبی که دارد برای رنگ آمیزی و جلوه دادن به شهر مناسب است. این رنگ را برای سطوح مختلف میتوان استفاده کرد و پاسخ مناسب را گرفت و رنگ های الکیدی دارای طول عمر بالایی هستند و میتوانند برای حفاظت طولانی مدت روی سطوح استفاده شود.

 

نحوه رنگ آمیزی جداول

روش های گوناگونی برای رنگ آمیزی جداول وجود دارد که ما در اینجا برای شما 2 روش متداول را توضیح می دهیم.

 

  • رنگ آمیزی جداول با قلم مو

قبل از شروع به رنگ آمیزی جدول خیابان، اگر خرده رنگ‌هایی از قبل بر روی جدول به‌جا مانده باید با کاردک آن را بتراشید تا سطح کار تمیز و یک دست شود. در صورتی ‌که حفره‌هایی در سطح جدول مشاهده می‌شود، یا قسمت‌هایی از آن کنده شده، بهتر است آن را با سیمان پر کنید تا سطح جدول صاف و یک‌دست شود.
سپس، برای شروع رنگ آمیزی با قلم‌مو، ابتدا رنگ مورد نظر را در ظرف بزرگی ریخته و حلال مناسب را به آن اضافه کنید تا در نهایت رنگ مناسبی برای سطح کار جدول به دست آید. در پایان با استفاده از قلم‌مو، و با دقت و ظرافت، شروع به رنگ آمیزی جدول کنید.

لازم به ذکر است که سرعت کار با این روش بسیار پایین و پروسه طولانی ای دارد و نیاز به نیروی انسانی بیشتری است.

 

  • رنگ آمیزی جداول با دستگاه جدول رنگ کن

تقریباََ می توان گفت که رنگ آمیزی جدول با قلم مو یک روش منسوخ شده است و روش بالا بیشتر برای رنگ جدول باغچه، رنگ آمیزی جدول با مسافت کوتاه و غیره استفاده می گردد و برای رنگ آمیزی جداول با مسافت طولانی تر از دستگاه جدول رنگ کن استفاده می گردد.  لازم به ذکر است که در روش رنگ آمیزی با قلم‌مو معمولا با اتلاف زمان مواجه هستیم. همچنین، کیفیت معمولا در سطحی که انتظار داریم نخواهد بود و کار، تمیز از آب در نمی‌آید. اما با استفاده از دستگاه جدول رنگ‌کن ، علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه، شاهد تمیزی کار و کیفیت بالای آن خواهیم بود.

در بازار، ماشین‌های مختلف و متنوعی برای رنگ آمیزی جدول وجود دارد. این ماشین‌ها از بخش‌های مختلفی نظیر پمپاژ، کنترلر و غیره تشکیل یافته‌اند. این دستگاه‌ها غالبا دارای چرخ‌های متعدد هستند و بوسیله‌ی نیروی انسانی هدایت می‌شوند. شما می‌توانید با ریختن رنگ مورد نظر در داخل مخزن این دستگاه، به سهولت جدول‌های خیابان را رنگ کنید و از نتیجه کار راضی باشید. گفتنی است که به دلیل پخش پرفشار رنگ روی سطح جدول، دوام و ماندگاری کار نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

عواملی که باعث ایجاد مشکل در رنگ جدول می گردد

یک سری از عوامل خاص هستند که باعث ایجاد مشکل در رنگ جدول مانند پوسته پوسته شدن و غیره میگردد که باید قبل و هنگام رنگ آمیزی جدول به این نکات توجه کرد.

 

  • تمیز نبودن سطح جدول

ابتدا قبل از شروع رنگ جدول باید سطح جدول مورد نظر را به خوبی تمیز کرد که فاقد آلودگی، چربی، گرد و خاک و ذرات قدیمی رنگ باشد. این مورد یکی از مهم ترین عوامل عمر جداول می باشد و باید حتما این نکته را رعایت نمود.

 

  • رطوبت داشتن سطح جدول

قبل از شروع رنگ جدول و بعد از تمیر کردن سطح جدول باید به خوبی رطوبت جداول را گرفت و سطح جدول مورد نظر فاقد هرگونه رطوبتی باشد زیرا تحت این شرایط ممکن است با مشکلاتی هنگام رنگ آمیزی مواجه شد و روی نتیجه و عمر جدول و زیبایی رنگ تاثیر منفی بذارد.

 

  • شوره دار بودن جدول

قبل از شروع فرایند از شوره دار نبودن سطح جدول مورد نظر اطمینان حاصل فرمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *